Nedopustivo je miješanje režima Aleksandra Vučića u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine a pogotovo u njen pravosudni sistem, poručili su ovo u svojoj reakciji iz Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost (IGES).
“Upravo je takva politika iz Beograda dovela do krvoprolića 1990-tih, prouzrokujući agresiju na Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i na kraju protjerivanjem Albanaca sa Kosova. Ta ista politika je počinila i genocid u Srebrenici, a sebe okrunila međunarodnom presudom da je prva država na svijetu koja je prekršila Konvenciju o genocidu iz 1948. godine”, navode.
Dodaju da lekcije iz bliske historije očigledno nisu naučene pa Vučić nastavlja podsticati etničke podjele u vlastitoj zemlji između Bošnjaka i Srba, te dizati tenzije sa Bosnom i Hercegovinom.
“Jasno je da se u ovom momentu radi o skretanju pažnje sa problema koje njegov režim ima sa vlastitim narodom koji mjesecima traži promjene vladajućih struktura”, kažu iz IGES-a i zaključuju:








Ostavite komentar